Sivistyslautakunta jakaa kunnanhallituksen päätöksen 21.11.2022 § 296 mukaisesti perintövaroista avustuksia nuorten kansainväliseen toimintaan.
Avustusta voidaan jakaa esim. yhdistyksille ja järjestöille esimerkiksi osallistumiseen kansainvälisille leireille tai kansainvälisiin hankkeisiin, jotka edesauttavat kansainvälistymistä.
- Haettava summa voi olla korkeintaan 1000 €/ryhmä ja muu rahoitus tulee esittää hakemuksessa. Kunnan antama avustus voi olla korkeintaan 30 % ja max. 1000 € ryhmän matkakustannuksista.
- Toiminta voi olla joko osallistuminen kansainväliselle leirille tai kansainvälisiin lasten ja nuorten projekteihin.
- Samalle toimijalle myönnetään avustusta kansainväliseen toimintaan vain kerran valtuustokaudessa.
- Toiminnan tulee olla luonteeltaan sellaista, että lähtökohtaisesti siihen voivat osallistua mynämäkeläiset lapset ja nuoret mahdollisimman laajasti. Yksittäisten mynämäkeläisten lasten tai nuorten kansainvälistä matkailua ja osallistumista esimerkiksi urheilutapahtumaan tai musiikkileirille ei tueta perintövaroin.
- Rahoitusta ei myönnetä mukana matkustavien aikuisten kuluihin.
- Matkasta tulee toimittaa lautakunnalle lyhyt raportti. Raportit käydään läpi kunkin vuoden viimeisessä kokouksessa.
- Kansainvälisen toiminnan tulee olla sellaista, että kunta ei tue kyseistä kv-toimintaa muilla rahoituksilla.
Vapaamuotoiset avustushakemukset vuoden 2025 kansainväliseen toimintaan on toimitettava sähköpostitse kunta@mynamaki.fi tai postitse osoitteella Mynämäen kunta, Vehmaantie 111, 23100 Mynämäki. Viestiin/kirjekuoreen tunnus: Avustus nuorten kansainväliseen toimintaan
Hakemuksessa on mainittava nämä tiedot:
– hakijan/yhdistyksen nimi ja yhteystiedot, vastuuhenkilö
– pankkitilinumero
– matkan tiedot ja kokonaiskustannukset, johon avustusta haetaan, eriteltynä €/nuori.
Hakuaika päättyy 31.3.2025.